До ден днешен стоманата и алуминият все още широко се използват за производство на коли. Производителите на автомобили обаче все повече започнаха да употребяват карбонът, когато търсят начин да намалят теглото на автомобилите и по този начин да ги направят по-бързи и по-ефективни.
Някои интересни факти за карбона
Човекът, който пръв е открил карбона (въглеродните влакна) е Томас Едисон. Както знаем, той е изобретил електрическата крушка. Но това, което много малко от нас знаят е, че той е изпекъл бамбукови стърготини и памучни влакна, за да ги използва за електрическите крушки. Материалът, който е основен в състава на памука и бамбука, е целулозата. Когато се нагрява, целулозата се карбонизира. Така е открит въглеродът.
Друг интересен факт е, че въглеродът е най-разпространеният елемент в света. Това е и вторият елемент след кислорода, който е най-разпространен в човешкото тяло.
През 1958 г. друг учен, Роджър Бейкън, открил начин, чрез който да превърне въглерода в твърдо вещество. В резултат на това той получил няколко тънички нишки, които били по-тънки от човешката коса, но невероятно здрави. Така се появили въглеродните влакна, по-познати в ежедневието като карбон. Това са едни от основните характеристики на този материал, поради което той се използва в различни индустрии.
Приложението на въглеродните влакна в екстериора на автомобилите
Една от областите, в които карбонът се използва широко, е производството на автомобили. Детайлите от карбон се прилагат както за интериор, така и за екстериор. В тази статия ще представим техните приложения във външния дизайн на автомобила.
Малко хора знаят, че карбонът в същност представлява плат, изтъкан от множество въглеродни нишки, които са преплетени. Той се реже и крои също както останалите платове, но последващата му обработка със смоли реално води до създаването на твърди и много здрави изделия.
Карбонът се използва широко в тавана на автомобила, предния капаци над двигателя, задните спойлери, дръжките на вратите и дори страничните огледала. При някои автомобили дори цялото шаси е от карбон вместо от стомана. Това карбоново шаси е с 28 кг по-леко от оригиналните стоманени части. Освен с намалено тегло, то се характеризира с устойчивост на корозия и надраскване поради материала, от който е изработено.
Има някои автомобили като McLaren 570S, които са изцяло изработени от въглеродни влакна - както отвън, така и отвътре. Този материал ги прави по-бързи и ефективни, защото намалява теглото им. Тяхното производство обаче и скъпо и това е причината изработката на цял корпус от карбон да бъде ограничено само за автомобили, които трябва да са високо ефективни, леки и бързи.
Предимства на използването на карбон във външния дизайн на автомобила
Първото и основно предимство на карбона е ниското му тегло. Както знаем, той е много по-лек от стоманата. Така че използването на този материал за някои екстериорни части като покрива, капака или аеродинамичните елементи намалява драстично теглото на автомобила.
Друго предимство на този материал е устойчивостта му на външни фактори като корозия, надраскване или огъване. Фактът, че суровият материал е подсилени със смола, също го прави устойчив на топлина или влага. Да не забравяме и още едно предимство, което има този високотехнологичен материал, а именно неговата изръжливост. Това е и една от основните причини за употребата му в екстериорните детайли на автомобила, за да го предпази от повреди.
Снимки: Pexels, Unsplash, личен архив