Бижутата са изкуство, което датира от праисторията и еволюира век след век, култура след култура до това, което познаваме днес. За човечеството винаги е било важно да разбере откъде идва, за да знае накъде отива, затова и ще направим малка разходка из историята на бижутата. Историята на бижутата е част от художествената история на човечеството във всеки момент и във всяка епоха бижутата имат различно значение. Материалите и историите зад всяко отделно бужу също са се променяли. Тези красиви аксесоари са били както символи на статуса на човек в обществото, така и са използвани са като амулети за защита ... Искате ли да разберете повече за тях? Започнете това пътуване с нас!
Праисторически бижута
Смята се, че най-древното бижу е произведен от европейски неандерталци. В югоизточна Испания са намерени остатъци от бижута изработени от щраусови яйца преди 115 000 години. А в Кения и Русия са открити пръстени от мрамор отпреди 40 000 години.
Снимка на Анна В от Unsplash.
Бижута в Египет
Първите данни за бижута, намерени в Египет, датират от около 3000 до 5000 години и са екземпляри, направени със скъпоценни материали, по-точно злато. По това време бижутата символизират политическа и религиозна сила. Те също така се използвали в погребалните ритуали, като са били поставяни в гробниците, тъй като дрревните хора се смятали, чеса необходими в отвъдното, за да осигурят задгробен живот.
Гръцки бижута
Намерените в Древна Гърция скъпоценни бижута датират от 1600 г. пр. Н. Е. През микенския период са използвани техниките на леене, усукване на тел и др . Ако се върнем назад към 300-та година, откриваме, че гърците са използвали камъни като аметисти, изумруди и перли. Тези бижута се използвали само при специални поводи и се подарявали - особено на жени -, които с бижутата показвали своя статут и красота. Но не само това, бижута също се носели, за да се предпазиш от зли очи, тъй като се смятало, че те дават свръхестествени сили.
Рим и неговите бижута
Римските бижута били израз на различни вдъхновения, но най-популярният аксесоар бил брошката. Използвали се е като талисман срещу зли очи и сили, точно както в Гърция. Използвало се голямо разнообразие от материали: злато, бронз, кости, които се украсявали с камъни като сапфири, диаманти, изумруди или органични скъпоценни камъни. С падането на империята територията била разделена и голяма част от техниките изгубени.
Снимка на Alexander Lesnitsky от Pixabay
Бижута през Ренесанса
По-късно през Ренесанса се наблюдава разцвет на търговията, което прави възможна търговията със скъпоценни камъни в цяла Европа и бижутата започнали да се възприемат като произведения на изкуството. Изработвали се бижута с изумруди, внесени от Колумбия, амазонит от Бразилия, цизоберил от Шри Ланка и др. Огромният напредък в бижутарията по онова време идва с Наполеон. Френският император въвел носенето на комплекти от бижута. По онова време евтините бижутери са познати като “Bijoutiers” - оттук произходът на думата „бижутерия“ - а скъпият бижутер се наричал „Joailliers“.
Снимка на Chirag Shenoy от Unsplash.
Бижута в романтизма
В края на 18-ти век романтичните бижута били вдъхновени от археологически открития, както и от средновековното и ренесансовото изкуство. С началото на индустриалната революция бижутерийният пазар се диверсифицира и се появяват първите имитационни бижута както и изящни бижута от висок клас. По това време са създадени известните бижутерски къщи като Тифани (САЩ), Картие (Франция) и Bvlgari (Италия).
Снимка на Ashton Mullins от Unsplash.
Скъпоценни камъни в Арт Нуво (1895-1910)
Този стил се характеризира с добавяне на цвят, използвайки техниката на емайлиране. Присъстват много женствени мотиви, които са представени чрез еротизма и смъртта по артистичен начин. Открояват се орхидеи, лилии, лебеди, пауни, змии или водни кончета. Един от най-известните автори на водни кончета е Рене Лалик. След Първата световна война обаче стилът му става по-трезв.
Бижута в стил арт деко
Този период е между 1920 и 1950 г. и се характеризира с времето, когато бижутата са опростени и аксесоарите започват да се разработват масово. Пластмасите и алуминият започват да се използват под влиянието на Валтер Гропиус и германското движение Баухаус. Овладяването на техниката се оценява повече от използвания материал.
Снимка на Charisse Kenion от Unsplash.
Китайската империя и аксесоари
Ако трябва да подчертаем материал, който китайците наистина обичат, това е нефритът. Този материал е харесван заради физическите му качества: здравина и красота. Често е бил съчетан и със сребро. Най-често срещаните амулети, които тази империя е разработила, са китайски символи като феникс или дракон. Друга важна характеристика за китайската култура и в частност развитието на бижутата е, че не се произвеждат или носят обеци. Много често бижутата, които изработвали, се използвали за украса на гробове.
Снимка на Jimmy Chan от Pexels
Индийски бижута
Индийските бижута са вдъхновени от индуизма. Освен това Индия разполага с големи мини за благородни метали и скъпоценни камъни, което й позволява да се специализира на този пазар и да изнася бижута за цяла Европа. В началото този сектор е посветен единствено на жените, които носят много мъниста от глина или черупки, които по-късно са заменени с по-устойчиви материали като метал. Най-популярните мотиви са слонът, змията или паунът. Любопитното е, че те смятат златото и среброто за свещени материали и следователно те не могат да бъдат носени под кръста.
Снимка на Dollar Gill от Unsplash.
Бижута в Северна и Южна Америка
Изработените в тази област бижута са инкрустирани с тюркоаз, седеф, аметист, черупки или корали, камъни, много обичани от индианците. Благородниците можели да носят само един материал: злато, украсено с пера. Колкото повече бижута имали, толкова повече власт притежавали. И все пак златото не се счита за толкова ценно, колкото някои пера или скъпоценни камъни като тюркоаз или нефрит.
Съвременни бижута
От 60-те години ние откриваме нескъпоценните материали в съвременните бижута. Бижуто вече има концептуално значение. Авторските, занаятчийските, ръчно изработени бижута имат все по-голяма стойност и набират популярност през последните години. Тази нова ера ни донесе отглеждането на перли, разработването на синтетични скъпоценни камъни, метали, глини, дърво, кристали Сваровски и разбира се най-иновативния материал използван в бижутерията - въглеродните влакна, по-известни като карбон. В нашия магазин можете да видите различни видове бижута от карбон като висулки, гривни, обеци, копчета за ръкавели и др.
Без значение от материала, бижутата са били и все още са част от облеклото и визията на жените. В някои култури по света бижутата представляват цялото облекло дори. Тук можете да прочетете списък с 10-те бижута, които всяка жена трябва да притежава.